05.10.2023
Wojciech Klonowski
Nie ma co ukrywać, że w Polsce, mimo zmian na lepsze z roku na rok, szara strefa wciąż istnieje, a w naszej branży – w szczególności.
W tym konkretnym artykule przybliżę jakie ryzyka finansowe i prawne niesie za sobą nielegalne zatrudnienie.
Na początek weźmy sobie jako przykład technika o imieniu Mariusz.
Mariusz to dorosły facet, lat 27. Pracuje w branży kilka lat. Miał w życiu swoje sprawy i aktualnie ma komornika. Nie chce go spłacać, woli rozliczać się gotówką. To dobry chłop, więc mówisz OK – każdemu się zdarza, niech ma gotówkę.
Jego dniówka oscyluje w okolicach 500zł dziennie, w miesiącach maj-wrzesień zrobi średnio 25 dniówek w miesiącu (12,500zł), co za taki sezon da mu łącznie ok. 62,500zł zysku.
I teraz zastanówmy się ile faktycznie kosztuje Cię praca Mariusza, jeśli nie dojdzie do wypadku/zgłoszenia/skutecznej kontroli?
Jeśli Twoja firma funkcjonuje jako JDG i jest na podatku liniowym – 62,500zł * 19% = 11,875zł – o tyle więcej podatku dochodowego zapłacisz, ponieważ nie dostajesz od Mariusza faktury za pracę, więc oficjalnie nie jest kosztem.
Jeśli Twoja firma jest spółką z o.o. lub komandytową i małym podatnikiem (do 2 mln EURO przychodu rocznie) – 62,500zł * 9% = 5,625zł – o tyle więcej podatku zapłacisz, dodatkowo żeby wyciągnąć wypłatę Mariusza ze spółki, będziesz musiał wyciągnąć gotówkę z rachunku do kasy spółki, co sprawi, że na sprawozdaniu finansowym będą widniały nieistniejące pieniądze – nielegalne i ryzykowne w razie kontroli z urzędu skarbowego (jeśli spółka deklaruje, że posiada pieniądze w kasie spółki, urzędnik może poprosić o okazanie tych pieniędzy).
Jeśli zdarzy się wypadek w pracy – Mariusz spadnie z konstrukcji, zostanie zawieziony do szpitala nieprzytomny, okaże się, że dokumentów nie ma:
1. Zostanie cofnięta składka, czyli będziesz musiał opłacić wstecz wszystkie należności tak, jakby Mariusz był zatrudniony legalnie.
Dla kwoty 62,500zł netto:
Podatek dochodowy – 7.371zł
Ubezpieczenie społeczne 25.256,32 zł
Ubezpieczenie zdrowotne – 6.910,32 zł
Ubezpieczenie na FP i FGŚP – 2.206.36 zł
(źródło – https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-umow-zlecenie)
Łącznie zapłacisz za same zaległe składki – 41.744zł!
2. Spędzisz dużo czasu w towarzystwie pracowników PIP i prawdopodobnie Pana Prokuratora lub Pani Prokurator.
W tym czasie Twoja firma prawdopodobnie nie będzie mogła zajmować się pozyskiwaniem nowych sztuk do zrobienia – czyli koszty stałe istnieją, a przychód się zmniejsza.
Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie – jak zatrudnić legalnie i bezpiecznie?
1. Zadbaj o dobrą umowę, która będzie faktycznie umową zlecenie (chyba, że chcesz dać komuś etat), czyli:
-zleceniobiorca/usługodawca nie jest określany “pracownikiem”,
-czynności, które wykonuje, wykonuje samodzielnie,
-jest odpowiedzialny za konkretne obszary do wykonania,
-otrzymuje wynagrodzenie za wykonany obszar, niekoniecznie za dni czy godziny,
-sam jest odpowiedzialny za przygotowanie się do wykonania usługi (kwalifikacje, narzędzia).
2. Upewnij się, że ekipa jest wyposażona i używa kasków, kamizelek, butów BHP, odpowiedniego sprzętu przy pracy na wysokości (wspinaczka uprząż z decathlonu to nie jest uprząż do pracy na wysokości, tylko do wspinaczki).
3. Planuj realizację tak, aby ekipa nie musiała pracować dłużej, niż 10-12 godzin dziennie i miała możliwość odpoczynku przynajmniej przez 1-2 dni w tygodniu (nawet w sezonie!). Wypoczęta ekipa, to mniej nerwowych sytuacji i popełnionych błędów (które często kosztują zarówno finansowo jak i psychicznie).
Istnieje pewne rozwiązanie, które pozwoli Ci na legalne zatrudnienie i wydelegowanie wszelkich aspektów prawnych – a jest nią ekipa BWS.
Kliknij poniżej i umów się z nami na szybką rozmowę video.